Promocja

UWAGA! Promocja!

Zgłoś się z kolegą, koleżanką, znajomym, aby zapłacić mniej. Szczegóły w cenniku.

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Jaką szkołę nauki jazdy wybrać?

Przed poważnym dylematem stają wszyscy podejmujący decyzję o rozpoczęciu szkolenia na prawo jazdy. Kandydat do szkolenia chciałby szybko,łatwo,przyjemnie no i oczywiście jak najtaniej zdobyć upragniony dokument. Pojęcie „szybko” jest pojęciem względnym biorąc pod uwagę czas potrzebny na naukę teorii, zrealizowanie minimum 30 godzin praktyki czyli jazdy samochodem szkoleniowym, zdanie egzaminu wewnętrznego i państwowego. 

Policzmy, uwzględniając psychofizyczne możliwości kursanta: 7 dni na przyswojenie teorii, 2/3 godziny jazdy dziennie, w tym jazda po zmroku to 11/13 dni, egzaminy… 2 dni… chcąc zrealizować program tak by wytrzymał to kursant z korzyścią (czyt. z dobrym efektem) dla siebie wychodzi… minimum 20 dni. Jeśli w ośrodku szkoli się duża liczba kursantów, to z oczywistych względów czas szkolenia wydłuży się. Z kolei „łatwo”, to... można wykonać parę bardziej lub mniej przyjemnych i prostych czynności. Każdy człowiek jest inny i ma inne możliwości percepcji wiedzy, uczenia się bardziej lub mniej złożonych umiejętności, wyrabiania nawyków i automatyzacji ruchów.

Jeśli szkolący się, trafi na instruktora posiadającego wiedzę z zakresu psychologii (wszak do czynienia mamy z drugim człowiekiem),pedagogiki (kurs to proces uczenia się i nauczania), instruktora znającego zasady dydaktyki i metodyki szkolenia a i takiego, który sam ma duże doświadczenie jako kierowca, to jest duża szansa, że będzie łatwiej. Przyjemnie? To zależy zapewne od atmosfery jaką uda się wytworzyć podczas wspólnie spędzonych godzin ale także od temperatury np.w pojeździe szkoleniowym podczas upałów (klimatyzacja).

Pozostaje kwestia ceny. I tutaj trzeba się dobrze zastanowić! Wszak cena za kurs może nie mieć nic wspólnego z rzeczywiście poniesionymi wydatkami na drodze do upragnionego prawa jazdy. Może się okazać, że kolejne nieudane podejścia do egzaminu,konieczność wykupienia dodatkowych jazd,dojazdy do ośrodka szkolenia i na egzaminy pochłoną kolejne znaczące kwoty. Na pewno warto i trzeba dowiedzieć się jak wygląda plac manewrowy, na jakim pojeździe będzie odbywało się szkolenie praktyczne. Nie bez znaczenia dla efektów nauki będzie to czy w pojeździe szkoleniowym będziemy sami czy czas spędzony w aucie będziemy dzielić z innymi kursantami a także to czy będzie nas uczył jeden instruktor czy kilku?

Pozostaje na koniec sprawa tzw. zdawalności. Moim zdaniem ranking taki byłby wiarygodny gdyby uwzględniał :płeć,wiek i dostępność kursanta do auta w domu rodzinnym. Praktyka pokazuje, że najłatwiej szkoli się mężczyznę w wieku 18/19 lat, od młodych lat mającego dostęp do pojazdów mechanicznych. Oczywiście, jak wszędzie, są wyjątki i tu ukłon w stronę płci pięknej i tej troszkę bardziej doświadczonej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz